אפריל 24, 2010

בכמה נמכרה דירה?

ההתחלה: חוקרים מהטכניון רצו לעשות מחקר על שוק הדירות הישראלי. הם בחנו את שרשרת הפעולות וגילו שיש מקום אחד שבו יש את כל הנתונים על מכירת דירות, רשות המסים. כאשר החוקרים ביקשו גישה לנתונים, הם נענו בשלילה. אחרי פניה לבית משפט, רשות המיסים השיקה מערכת בה היא מספקת את הנתונים.

הערה: אתרים המוזכרים בהמשך עובדים עם Explorer ולא כל כך תומכים בדפדפנים אחרים.

המערכת: מערכת מידע נדל"ן מספקת את נתוני מכירת הדירות אך כמות הנתונים מוגבלת ואופן הצגתם לא נוח למשתמש. עושה רושם שרשות המסים רצתה להשקיע כמה שפחות, שהמערכת תהיה כמה שפחות מובנת ושישתמשו בה כמה שפחות. בקיצור, לצאת ע"י החובה ולא יותר.
עדכון: מערכת מידע נדל"ן חדשה מאפשרת לחפש לפי כתובת ולא רק לפי גוש וחלקה. אם אתם יודעים שהנכס שמעניין אותם נמצא בגוש וחלקה משל עצמו, אז אפשר לדלג ישר לשלב שתיים. ואם לא אז תצטרכו להיעזר בפורטל גאוגרפי לאומי שבשלב ראשון.

אם אתם בכל זאת רוצים לדעת בכמה נמכרה דירה בבניין מסוים ניתן לעשות זאת בשני צעדים:
  1. שלב ראשון: אתם צריכים למצוא את הגוש והחלקה של הנכס שמעניין אותכם. איתור גוש וחלקה ניתן לעשות בפורטל שירותים והמידע הממשלתי ע"י הזנת כתובת, אך יותר נוח יהיה לעשות אותו בפורטל גאוגרפי לאומי. בפורטל זה אתם יכולים להכניס כתובת ולאתר גוש וחלקה. אח"כ ע"י הזנת גוש וחלקה ניתן לדעת ולראות את כל הבתים שמתייחסים לגוש וחלקה שציינתם (נתון זה יהיה שימושי בצעד השני). כמוכן באתר זה ניתן לראות הכל על פני מפה.
  2. שלב שני: אחרי שאתם מצוידים בנתוני גוש וחלקה, נכנסים למערכת מידע נדל"ן, מזינים את הנתונים ומקבלים שווי המכירה. איך יודעים על איזה דירה מדובר? עמודת "גוש חלקה" מייצגת מספר ארוך עם מקפים. שש ספרות ראשונות (החלק הראשון לפני המקף) מייצגות את הגוש. החלק השני (ארבע ספרות) את החלקה והחלק השלישי (שלוש ספרות) את "מספר דירה רץ". פה צריך לשים לב אם בגוש והחלקה הרצויים יש רק בית אחד או יותר (ניתן לראות בפורטל גאוגרפי לאומי). אם יש בית אחד אזי "מספר דירה רץ" הוא הדירה. אם ישנם מספר בניינים אזי למספר הדירה יש להוסיף את מספר הדירות בבתים קודמים (בעלי מספר בית קטן יותר) של אותה חלקה. דוגמה תבהיר בצורה הפשוטה ביותר: אתם מעוניינים בדירה 5 בבית 41 ובגוש והחלקה הספציפי רשומים בתים 39, 41 ו-43. אזי אתם צריכים להוסיף למספר הדירה (5) את מספר הדירות שיש בבניין 39 (למשל 16) ולכן אתם מחפשים חלק שלישי בעל ערך 21. כמוכן יש לשים לב שהמיון ההתחלתי הוא לפי תאריך, אם תרצו לראות את היסטוריית העסקאות עבור אותו נכס, יש למיין לפי גוש חלקה.
אם אתם בודקים את מחירי הדירות בכדי לדעת בכמה לתמחר את הדירה שלכם, אז כדאי גם לקרוא פוסט על צילום דירות. הרבה אנשים מתעלמים מנושא זה, אך צילומים איכותיים יבואו יותר לקוחות פוטנציאליים, יקצרו את הזמנים ויאפשרו למכור את הדירה במחיר גבוהה יותר.

בהצלחה.